Przeglądaj Adzuna Blog »

5 rad jak opisać hobby w CV, aby zainteresować pracodawcę

Aby zaintrygować rekrutera warto przyłożyć się do każdej sekcji swojego CV. Zainteresowania są często niedoceniane, a czasami wręcz pomijane. Czy słusznie?

Dobrze sformułowane zainteresowania są atutem i mogą zbudować Twoją przewagę nad innymi kandydatami. Pod warunkiem, że umiejętnie je opiszesz. W tym artykule zobaczysz 6 rad jak to zrobić.

1. Po pierwsze zobacz, jak to działa! Hobby w CV
Rekruter z pewnością doceni fakt, że masz swoje pasje, w które się angażujesz. Ludzie, którzy mają ciekawe zainteresowania są często bardziej twórczy i wydajni w pracy, niż osoba, która po powrocie do domu jedynie ogląda telewizję.

Jeśli potrafisz zaangażować się w swoją pasję, jest też większa szansa, że zaangażujesz się w swoją pracę.

2. Które zainteresowania najlepiej opisać?
Idealnie, jeśli uda Ci się swoim zainteresowaniami potwierdzić listę umiejętności wymaganych w ofercie pracy. Potrzebujesz przykładu?

Jeśli w Twojej pracy potrzebne są umiejętności związane z pracą w zespole, warto wspomnieć o sportach drużynowych. Potrzebujesz więcej przykładów?

  • puzzle – umiejętności rozwiązywania problemów;
  • szachy – inteligencja, umiejętności strategiczne;
  • squash – lubiący konkurencję, zmotywowany.

W artykule Jak napisać CV, które zapewni Ci zaproszenie na rozmową kwalifikacyjną? znajdziesz jeszcze więcej przykładów i dodatkowe wskazówki.

3. Sport, filmy, podróże = banał
Wpisanie utartego schematu “książki, kino, muzyka” jest nie tylko stratą miejsca, ale także osłabia Twoje szanse na ciekawe zaprezentowanie siebie w oczach rekrutera.

Nie masz wyjątkowego i niespotykanego hobby, którym mógłbyś zaciekawić rekrutera? Napisz o konkretach.

Jeśli lubisz oglądać filmy, sprecyzuj, jakie gatunki bądź jakich reżyserów preferujesz. Musisz mieć pewność, że naprawdę znasz się na temacie. Pamiętaj, że możesz trafić na rekrutera, który także będzie fanem Davida Lyncha. Nie trudno wyobrazić sobie co się stanie, jeśli w CV napisałeś nieprawdę, a rekruter będzie chciał podyskutować o swoich ulubionych filmach.

4. Czy o każdym hobby należy pisać?
Nie!

Jeśli Twoje hobby jest w jakikolwiek sposób związane z religią, seksem, polityką bądź czymś budzącym niepokój (myślistwo, strzelectwo), pomiń je. Takie zainteresowania mogą wywołać negatywne uczucia u Twojego rozmówcy i osłabić Twoją pozycję w porównaniu do innych kandydatów.

5. Ile hobby należy wymienić?
Częstym błędem jest wymienianie zbyt wielu hobby. Pamiętaj, że piszesz CV, które ma Ci przede wszystkim pomóc znaleźć pracę!

Najlepiej wymienić maksymalnie 2 lub 3 zainteresowania. Postaraj się wyłonić te zainteresowania, które w jakiś sposób są związane z pozycją, na którą aplikujesz.

Jeśli Ci się nie uda, poważnie przemyśl ich dopisanie, tak aby nie zmniejszały Twoich szans na wymarzone stanowisko. Starając się o pracę w archiwizacji nie pisz, że Twoją pasją są wspinaczki wysokogórskie. Pracodawca może stwierdzić, że nie poradzisz sobie w tak monotonnej pracy.

Wpis gościnny przygotowany przez Kamilę Okulską, InterviewMe.”Tematy związane z rekrutacją i rynkiem pracy to moje hobby i mam nadzieję, że widać to w moich artykułach. Oprócz tego jestem miłośniczką języka francuskiego i morza w każdym wydaniu – spacerowym, leżakowym i żeglownym!”

 

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

 

Podobne artykuły:
4 porady na bycie bardziej szczęśliwym w pracy
Czasem porażka to nie porażka
Firmy z najlepszymi benefitami dla pracowników