Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak negocjować pensję

Szukasz nowej, lepiej płatnej pracy lub starasz się dostać podwyżkę w obecnej, lecz sama myśl o rozpoczęciu negocjacji przyprawia Cię o zawrót głowy? Warto pamiętać, że negocjacji nie należy się obawiać. W najlepszym wypadku otrzymasz podwyżkę, a w najgorszym nic się nie zmieni. Możesz jedynie wygrać.

Jak negocjować pensję

1. Poznaj swoją wartość na rynku

Największy błąd, jaki możesz popełnić negocjując zarobki, jest brak przygotowania i strach. W Internecie łatwo można sprawdzić ile przeciętnie zarabiają osoby pracujące na podobnych stanowiskach, jakie stawki oferują firmy. Przystępując do negocjacji niezwykle ważne jest, aby znać swoją wartość i nie bać się jej zaprezentować. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę kariery. Jeśli przyjmiesz ofertę o 20% niższą niż Twoja wartość, bardzo trudno będzie Ci „nadgonić” tę różnicę poprzez podwyżki. Przebadaj dokładnie rynek w interesującej Cię branży. Zaproś osoby, które pracują już na interesującym Cię stanowisku na kawę i zapytaj o panujące standardy finansowe. Nie musisz zgodzić się na pierwszą sumę zaproponowaną przez firmę, nie obawiaj się negocjacji. Wyceniasz swoją wartość i jeśli zaniżysz swoją cenę, będziesz płacić za to latami.

2. Wyraź swoje oczekiwania

Szef zawsze może odmówić Twoim życzeniom negocjacyjnym, ale odpowiedzialność wyrażenia tego życzenia spoczywa na Tobie. Nie powinieneś być niezadowolony, jeśli nie przedstawisz – z szacunkiem – chęci wprowadzenia zmiany. Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojej pensji w kontekście korzyści, które przynosisz firmie, porozmawiaj na ten temat z przełożonym. Jeśli odczuwasz dyskomfort, skup się na tym, aby przedstawić swoją propozycję. Po tym pałeczka będzie już po stronie osoby, która będzie musiała odpowiedzieć „tak” lub „nie”. W najlepszym wypadku otrzymasz podwyżkę, a w najgorszym nic się nie zmieni. Także możesz jedynie wygrać.

3. Negocjuj w oparciu o wyniki

Na spotkanie negocjacyjne przyjdź ze wcześniej przygotowaną listą swoich sukcesów i korzyści, które przyniosłeś firmie. Jeśli to możliwe, używaj cyfr i procentów – zrobisz lepsze wrażenie mówiąc, że dzięki zdobyciu dwóch nowych klientów dla firmy zyski wzrosły o x%, niż jedynie, że zdobyłeś 2 klientów. Przygotuj się również merytorycznie w kontekście przyszłych korzyści dla firmy, które płynąć mogą z zaoferowania Ci podwyżki. Zastanów się jakie dodatkowe obowiązku jesteś w stanie na siebie przyjąć i jakie dodatkowe obowiązki już na siebie dotychczas wziąłeś.

4. Skupiaj się na wartości dla firmy

Nie negocjuj z pozycji narzekania. Odpuść sobie raczej argumenty dotyczące tego, że Twoja obecna pensja jest opłakana i że zasługujesz na więcej. Nie opieraj się również na długości ciągłego zatrudnienia w firmie. Skupiaj się na argumentach dotyczących wartości, którą do tej pory przyniosłeś dla firmy i wartości, którą planujesz dodać w przyszłości. Pokaż, że suma o którą prosisz, jest sumą przemyślaną i koreluje z korzyściami otrzymywanymi dzięki Twojej pracy przez firmę. Przygotuj listę

5. Negocjuj benefity

Pamiętaj, że pensja to główna część wynagrodzenia, ale pełen pakiet składa się więcej elementów. Jeżeli firma nie jest aktualnie w kondycji fizycznej pozwalającej na podniesienie pensji, zaproponuj alternatywne rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na Twoje zadowolenie ze współpracy. Być może zależy Ci na balansie praca-dom i możliwość wykonywania obowiązków z domu jeden czy dwa dni w tygodniu okaże się wręcz bardziej wartościowe niż nieco zwiększony stan konta. Weź pod uwagę negocjację dodatkowych dni urlopu lub bardziej elastycznych godzin pracy.

6. Negocjuj w odpowiednim momencie

Staraj się przystąpić do rozmów w takim momencie, gdy przełożony jest w dobrym humorze. Jeśli wiesz, że akurat zbliża się ważny deadline, przetarg lub pojawiły się inne stresogenne czynniki, spróbuj przełożyć spotkanie na bardziej spokojny termin. Masz większe szanse osiągnąć oczekiwany rezultat, jeśli rozmówca będzie mógł skupić się na Twojej prośbie, a nie koncentrować się na większych problemach w firmie. Dotyczy to również sytuacji osobistej rozmówcy – w końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy gorsze dni.

7. Jeśli otrzymasz negatywną odpowiedź

Być może firma odmówi Twojej prośbie. Być może na odpowiedź pozytywną nie pozwalają słabe wyniki lub inne powody zależne od Ciebie. Jednak może zdarzyć się tak, że w trakcie rozmowy dowiesz się czegoś na temat sytuacji finansowej firmy lub struktury awansów, co da Ci do myślenia. Być może ta firma nie jest w stanie zaoferować o Ci wiele więcej, niezależnie od wysiłku, który poświęcasz na wykonywanie obowiązków. Warto mieć tego świadomość i planować swoją ścieżkę kariery w oparciu o zdobyte informacje.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

Firmy z najlepszymi benefitami dla pracowników
Jak być bardziej zadowolonym z pracy
Najbogatsze kobiety świata – jak doszły do swoich fortun?