Przeglądaj Adzuna Blog »

Raport Adzuna: Praca w branży „media online” w Polsce. Dla kogo i gdzie praca?

Raport Adzuna

Prężny rozwój polskiego rynku mediów online przekłada się bezpośrednio na rozwój rynku pracy w tym sektorze. Poszukiwani są już nie tylko „Specjaliści ds. SEO” lecz również „Prowadzący program na YouTube”, „Digital Ninja” czy „Buzz Moderator”, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez wyszukiwarkę ofert pracy Adzuna.

Umiejętności poszukiwane przez pracodawców
Największe zapotrzebowanie panuje na specjalistów ds. „social media” (768 ofert pracy). Umiejętność obsługi portalu Facebook znajduje się na drugiej pozycji (720), a za nią znajomość kolejno: SEO (627), Twitter (486), SEM (410), YouTube (296), Adwords (270), LinkedIn (267) oraz Google Analytics (266). Poszukiwani są również specjaliści ds. e-marketingu (232) oraz copywriterzy (205). Odnaleźć można także oferty dla moderatorów (61) i blogerów (29). Aplikacją społecznościową, która cieszy się wśród polskich pracodawców najmniejszym zainteresowaniem jest Snapchat (2).

Social media kontra media społecznościowe
Analiza ofert pracy wykazuje wyraźną preferencję pracodawców do używania angielskich nazw stanowisk lub tworzenia całego opisu stanowiska w języku angielskim. Hasło „social media” pojawia się w ofertach pracy 3x częściej niż jego polski odpowiednik „media społecznościowe”. Natomiast „Digital marketing” oraz „New media” występują w ogłoszeniach 5x częściej niż „Marketing cyfrowy” i „Nowe media”.

Gdzie praca w branży media online w Polsce
Z naszego badania wynika, że województwa mazowieckie, wielkopolskie oraz małopolskie są liderami pod kątem pracy w branży mediów online w Polsce. Najmniej ofert tego typu występuje w województwie podlaskim, a także świętokrzyskim oraz lubuskim.

Metodologia
Badanie przeprowadzone zostało w kwietniu 2015 na podstawie ponad 250 000 ofert pracy dostępnych w serwisie Adzuna. W celu wykluczenia nieistotnych wyników użyte zostały filtry zaawansowane.
 
Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.
 
Podobne artykuły:
Raport Adzuna. Na jedną ofertę pracy przypada 9.51 osób bezrobotnych: gdzie jest praca w Polsce?
Raport Adzuna: „Rynek IT w Polsce. Dla kogo i gdzie praca?”
Polski w pierwszej dziesiątce języków poszukiwanych przez pracodawców