Przeglądaj Adzuna Blog »

9 typów współpracowników, których znajdziesz w każdym biurze

W większości firm osoby w nich pracujące nie mają wpływu na to, z kim będą dzielić biuro lub współpracować w zespole. Doświadczona osoba odpowiedzialna za rekrutację nowych pracowników będzie brać pod uwagę nie tylko umiejętności kandydata, ale również jego osobowość i ogólne dopasowanie do reszty zespołu. Zgrany, dobrze dogadujący się zespół będzie bardziej efektywny i zadowolony z atmosfery w pracy. Jednak w każdym biurze odnaleźć można pewne charakterystyczne typy osobowości. Poniżej przedstawiamy 9 typów współpracowników, których spotkać można w każdym biurze (lista z przymrużeniem oka):

Gaduła

Każdy omija ją szerokim kątem. Wiadomo, że jak tylko się „rozkręci”, to nie dokończy swoich opowieści przez kolejne 30 minut. Wpadając w pułapkę gaduły nie ma znaczenia czy jest się zainteresowanym interakcją, czy nie. Ona i tak będzie bombardować cię swoimi historyjkami, idealna dla niej sytuacja to własny monolog przerywany co jakiś czas twoim potakiwaniem.

Delegujący 

Jest mistrzem w rozdzielaniu obowiązków pomiędzy innymi osobami, ale sam siebie zbytnio nie przeciąża. Przechodząc koło twojego biurka rzuca na nie stos dokumentów i dodaje „potrzebuję skończony raport na 15:00”. Wasz szef żyje w przekonaniu, że delegujący wykazuje ponadprzeciętne umiejętności zarządzania czasem.

Niechluj 

W lodówce trzyma zgniłą sałatę i nadpsuty ser. W mikrofalówce odgrzewa spaghetti z dużą ilością sosu, który nie zawsze znajduje się wyłącznie na talerzu, jednak nie bywa wycierany przed udostępnieniem mikrofalówki kolejnej osobie. Odgrzewane przez niechluja burrito wybucha, na stałe dekorując ścianki mikrofali mięsem mielonym, a zapach odgrzewanej ryby unosi się aromatycznie w biurze przez kolejny tydzień. Jeśli w firmie nie ma zmywarki do naczyń, to wiadomo, że talerze wylądują w zlewie. Jeśli zmywarka jest, to zostaną na stole. Ewentualnie w zmywarce, jednak wsadzone tak, że ktoś będzie musiał je poprawić. Nie wspominając nawet o plamach po kubku z kawą.

Maruda 

Jest niczym czarna dziura zachłannie pożerająca wszystkie „pozytywne wibracje”.
Ciągłe narzekanie to jej specjalność. A powodów jest wiele: współpracownicy, nawał pracy, kadra zarządzająca, dress code, polityka firmy. Tak, maruda pracuje w firmie od wielu lat. Nie, nie ma zamiaru odejść.

Fan emaila

Nieustannie zalewa twoją skrzynkę email nowymi wiadomościami. Mało które z nich są faktycznie ważne. Uwielbia hurtowo dodawać osoby DW („do wiadomości”), niezależnie od tego czy email dotyczy jedynie garstki zainteresowanych, czy w załączniku znajduje się kolejne „przesłodkie” zdjęcie jego kota.

Pracoholik

Jest ambitny, niezależny, ma tendencje do wybuchów złości. Rano pierwszy w biurze, wieczorem ostatni. Pracoholik oddycha pracą i wykazuje lekką pogardę dla reszty „śmiertelników”, którzy w przeciwieństwie do niego mają życie poza biurem.

Krzykacz

Kompletnie nie zdaje sobie sprawy z irytującego wpływu, jaki wywiera na swoich współpracowników. Krzykacz jest głośny we wszystkim, co robi. Strzelanie palcami, nucenie pod nosem, pogwizdywanie, balony z gumy, komórka nieustawiona na cichy lub wibrujący tryb, rozmowy telefoniczne przez system głośnomówiący, wiercenie się na krześle, głośna muzyka wydobywająca się ze słuchawek. Można by dalej wymieniać.

Miłośnik spotkań

Najchętniej byłby na spotkaniu każdego dnia, przez 365 dni w roku. Jego zamiłowanie do spotkań powoduje, że zastanawiasz się czy w domu również wysyła informację o spotkaniu „obiadowym” członkom rodziny i wpisuje spotkanie „czytanie książki na dobranoc” ze swoimi dziećmi w kalendarz.

Plotkara

Żyje dla plotek, niezależnie od tego czy mają pokrycie w rzeczywistości czy też nie. Dobrze czuje się również spekulując na temat nieudanego małżeństwa Marty z księgowości, dziwnej diety Krzyśka, rychłego zwolnienia Anki, różnic w pensjach między osobami w firmie i romansu Bartka i Zosi. Bo przecież widziała ich ostatnio wychodzących razem z biura, na pewno coś w tym jest!

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

Wartość biurowych przyjaźni
Firmy z najlepszymi benefitami dla pracowników
Romans w pracy: szansa na szczęście czy zwolnienie?