Przeglądaj Adzuna Blog »

Raport Adzuna: Na jedną ofertę pracy przypada 9.51 osób bezrobotnych. Gdzie jest praca w Polsce?

Raport Adzuna

Konkurencja na oferowane stanowiska pracy w Polsce jest największa w Radomiu. Tak wynika z najnowszego badania rynku Adzuna. Poszukujący pracy powinni kierować się w stronę Wrocławia lub Poznania, gdzie ofert pracy jest więcej, niż osób bezrobotnych. Najtrudniej o znalezienie pracy w Polsce jest w województwie podkarpackim, a najłatwiej w wielkopolskim.

W Adzuna przebadaliśmy dane dotyczące 50 największych miast Polski. Kompleksowy indeks dostępnych aktualnie ofert pracy przeanalizowaliśmy w kontekście najnowszych danych statystycznych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.

Najlepsze miasta na znalezienie pracy

Wrocław oraz Poznań znalazły się na szczycie listy miast, w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce. Średnio na każdą ofertę pracy dostępną na Adzuna przypada tam mniej niż jedna osoba bezrobotna (współczynnik odpowiednio 0.76 oraz 0.78). Na kolejnych miejscach znalazły się Katowice (1.36) oraz Kraków (1.41). Warszawa uplasowała się na siódmej pozycji (2.09). Największym wygranym jest Wrocław, który wspiął się z miejsca piątego w ubiegłorocznym zestawieniu na pozycję laureata.

Najgorsze miasta na znalezienie pracy

Największa konkurencja panuje w Radomiu, gdzie o jedno stanowisko ubiega się 29 chętnych. Kolejne miasta w tej kategorii to Włocławek (27.60), Płock (26.98), Inowrocław (26.27), oraz Siedlce (24.63).

Raport Adzuna

Gorące branże

IT, sprzedaż oraz handel i budownictwo to branże z największą ilością ofert w skali kraju. Najmniej ofert dostępnych jest w branży energetycznej, ropy i gazu oraz turystyce.

Średnio na każdą ofertę pracy dostępną na Adzuna przypada 9.51 osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Sytuacja ta pozostawia wiele do poprawy. Nasze dane pokazują, że w Wielkiej Brytanii o jedno stanowisko ubiega się średnio 0.85 kandydatów, 2.67 we Francji, 3.54 w Niemczech, 4.97 w Holandii oraz 5.79 w Rosji.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

Gdzie jest praca? Miasta i branże z największą ilością ofert pracy (raport 2014)
Badanie Adzuna: Wartość dyplomu – sytuacja absolwentów na rynku pracy
Badanie Adzuna: Jakiego kandydata poszukują polscy pracodawcy?
Raport Adzuna: „Rynek IT w Polsce. Dla kogo i gdzie praca?”