Przeglądaj Adzuna Blog »

6 rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim odejdziesz z pracy

Przyczyny odejścia z pracy bywają różne. Czasami mamy ochotę powiedzieć, co naprawdę myślimy, a czasami chcielibyśmy zniknąć bez pożegnania. Jeśli jednak zamierzasz niebawem ponownie szukać pracy, musisz liczyć się w konsekwencjami swojego zachowania. Były pracodawca może ci skutecznie pomóc w znalezieniu zatrudnienia w przyszłości. Może też jednak zaszkodzić… Co powinieneś zrobić przed odejściem z pracy, aby zachować się z klasą i ułatwić sobie znalezienie nowego stanowiska?

Źródło: thesalesside.com

1. Zdobądź potwierdzenie swoich umiejętności
Posiadasz profil na LinkedIn czy Goldenline? Aż 70% rekruterów z nich korzysta! Jeśli jeszcze nie założyłeś konta, zrób to, zanim zaczniesz szukać nowej pracy. Profesjonalny profil w mediach społecznościowych będzie Twoją wizytówką. Jeśli umiejętnie go stworzysz, pomoże ci w znalezieniu atrakcyjnej pracy. Zobacz jak to zrobić w moim artykule na InterviewMe.

Podstawą skutecznego profilu są dobrze opisane umiejętności, najlepiej potwierdzone przez współpracowników. Warto też zadbać o opinie przełożonych, partnerów lub kolegów z zespołu. Jeśli Twoje relacje w miejscu pracy pozwalają ci na to, poproś o potwierdzenie umiejętności i napisanie pozytywnych opinii. Rekomendacje od szefa mogą ci skutecznie pomóc w znalezieniu nowej pracy.

2. Porozmawiaj osobiście z przełożonym
Postanowiłeś, że odchodzisz z pracy? Koniecznie umów się na spotkanie z przełożonym. Czasami napisanie wiadomości lub złożenie wypowiedzenia pisemnego wydaje się łatwiejszą opcją, ale to nigdy nie jest dobrze widziane. Nawet jeśli twoje relacje z firmą i przełożonym nie były najlepsze, postaraj się znaleźć motywacje do rozmowy i poinformuj go o swojej decyzji osobiście.

3. „Dlaczego chcesz odejść?”
Nie musisz dokładnie wyjaśniać, co jest przyczyną Twojej decyzji. Jeśli z jakiegoś powodu nie byłeś zadowolony z szefa, atmosfery w firmie lub swoich obowiązków, przemyśl, czy na pewno warto o tym teraz wspominać. I tak odchodzisz. Wyrażenie negatywnych opinii niewiele zmieni. Ty też już nic nie zyskasz. Może oprócz chwilowej satysfakcji.

Zdecydowanie lepiej jest się skupić na pozytywnych opiniach. Wspomnij, czego się nauczyłeś i co ci się podobało. Jeśli nie dążysz szefa ani firmy sympatią, po prostu podziękuj za dotychczasową współpracę.

4. Wykorzystaj okres wypowiedzenia
Jeśli masz okres wypowiedzenia, zaproponuj swoją pomoc. Zasygnalizuj, że jesteś gotowy, aby dokończyć aktualne projekty lub przygotować swojego następcę. W innym przypadku, cześć twoich niedokończonych zadań przejmą twoi współpracownicy. Zostawisz po sobie negatywne wrażenie nie tylko u szefa, ale i wśród kolegów z zespołu. Nigdy nie wiesz, kiedy i w jakich okolicznościach spotkasz te osoby ponownie na swojej drodze zawodowej. Dlatego zdecydowanie lepiej zawsze jest być fair.

5. Zdobądź referencje
Przed odejściem postaraj się uzyskać referencje od przełożonych. Jeśli wiesz, które z twoich umiejętności będą przydatne w zdobyciu nowej pracy, poproś o ich potwierdzenie. Referencje, w których szef potwierdza twoje wyniki to prawdziwy skarb. Zdobądź je, jeśli tylko masz możliwość!

6. Pożegnaj się ze wszystkimi
Niektórzy zapraszają współpracowników na wspólne wyjście, aby w niezobowiązującej atmosferze móc się pożegnać. To dobra praktyka, ale nie musisz z niej korzystać. Wystarczy, że w ostatni dzień pożegnasz się osobiście z bliskimi współpracownikami. Zajrzyj do innych działów, które wspierały twoją pracę. Pracując jako rekruter, zawsze zwracam uwagę na detale w zachowaniu. To po nich najłatwiej poznać klasę innych osób.

Wpis gościnny przygotowany przez Piotra Sosnowskiego, InterviewMe

 
Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.
 
Podobne artykuły:
4 porady na bycie bardziej szczęśliwym w pracy
Czasem porażka to nie porażka
Firmy z najlepszymi benefitami dla pracowników