Przeglądaj Adzuna Blog »

Dlaczego kobiety aplikują o pracę jedynie, gdy spełniają 100% wymagań (a mężczyźni nie)?

Hewlett Packard przeprowadziło badanie, z którego wynika, że mężczyźni odpowiadają na ofertę pracy już w przypadku, gdy spełniają 60% wymagań. Natomiast kobiety, gdy spełniają wszystkie warunki. Dlaczego tak się dzieje?

Niektórzy dziennikarze interpretowali te wyniki jako dowód na to, że kobietom brakuje pewności siebie i wiary we własne możliwości. Dziennikarka magazynu Harvard Business Review była sceptyczna co do tej teorii. Przeprowadziła ankietę pośród ponad tysiąca kobiet i mężczyzn zadając im pytanie: Jeżeli nie zaaplikowałeś/aś o pracę ponieważ nie spełniałeś/aś wszystkich wymagań – dlaczego konkretnie nie aplikowałeś/aś?

Dlaczego nie aplikujemy o pracę?

Z rezultatów jej ankiety wyjłania się nieco inny powód, niż brak pewności siebie. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn Nie sądziłem/am, że poradzę sobie z wykonywaniem obowiązków na tym stanowisku okazało się być najmniej popularną odpowiedzią. Wybrało ją zaledwie około 10% kobiet i 12% mężczyzn (kliknij, aby powiększyć).

źródło: Harvard Business Review
źródło: Harvard Business Review

Co więcej, obie grupy respondentów podały ten sam powód główny: Sądziłem, że nie zostanę przyjęty, ponieważ nie spełniałem wszystkich wymagań i nie chciałem marnować swojego czasu i energii. To ta odpowiedź okazała się być zdecydowanie najbardziej popularną (podwójnie w porównaniu do innych), wybrało ją 41% kobiet i 46% mężczyzn.

Proces rekrutacji, a wymagania

Konkluzja wyciągnięta przez dziennikarkę HVB jest taka, że osoby, które nie złożyły podania uważały, że potrzebują kwalifikacji nie po to, aby móc dobrze wykonywać daną pracę, ale po to, by tę pracę dostać. Założyły, że wymagania są po prostu wymagane. Nie widziały rekrutacji jako procesu, dzięki któremu mogą przedstawić swoje inne mocne strony przydatne na stanowisku. Które mogłyby przyćmić ewentualne braki w wymaganych kwalifikacjach.

Tara Sophia Mohr doszła do wniosku, że powodem takiego podejścia nie jest zaburzone postrzeganie własnej wartości lecz zaburzone postrzeganie procesu rekrutacji. Jeśli jest to prawdą, kobiety nie potrzebują więcej pewności siebie lecz lepszych informacji dotyczących tego, jak działa rekrutacja. Według niej badanie Hewlett Packard może mieć pozytywny wpływ na kobiety i zadziałać jako pobudka. Może i ty uważasz, że musisz spełnić 100% wymagań, ale inni tak nie myślą. Gdy kobiety zobaczą, że inni w takich sytuacjach aplikują, same mogą poczuć się odważniejsze. Spróbować zaimponować swoją kandydaturą managerowi HR (uwaga: nie chodzi tu o bezmyślne wysyłanie aplikacji na stanowiska, na które ewidentnie nie mamy kwalifikacji!)

Strach przed porażką

Kolejne 22% kobiet twierdziło, że nie spełniając wszystkich wymagań sądziły, że nie zostaną przyjęte, więc nie chciały wystawić się na możliwość odniesienia porażki. Te kobiety również kierowały się „zasadami rekrutacji” i twardo trzymały się wyznacznika dotyczącego tego do kogo według nich skierowana była oferta. Jednak dla nich koszt aplikacji polegał na ryzyku odniesienia porażki, a nie na zainwestowanym czasie i energii. Jednie 13% mężczyzn widziało możliwość porażki jako główny powód. Mohr sugeruje, że obawa przed porażką jest głębiej zakorzeniona w kobietach niż w mężczyznach, ponieważ kobiece potknięcia są pamiętane dłużej i postrzegane ostrzej – jednak ciągłe unikanie porażek może doprowadzić do sytuacji, gdy będziemy zbytnio się ich bać i nie podejmować żadnego ryzyka. A to zdecydowanie będzie miało negatywny wpływ na nasze możliwości rozwoju kariery.

Kobiety, a granie według zasad

Kolejna interesująca różnica w odpowiedziach kobiet i mężczyzn to fakt, że 15% kobiet odpowiedziało, że ich głównym powodem nie aplikowania było podążanie za wytycznymi dotyczącymi tego, kto powinien aplikować. Jedynie 8% mężczyzn wybrało ten powód. Biorąc pod uwagę, że społeczeństwo częściej oczekuje „podążania za zasadami” od dziewczynek niż od chłopców, nie dziwi, że dorosłe kobiety również częściej czują się zobligowane do podążania za zasadami – również podczas aplikowania o pracę.

W sumie 78% kobiet wybrało odpowiedzi, które dotyczą przekonania, że paragraf opisujący wymagane doświadczenie w ofercie o pracę jest ostatecznym wyznacznikiem tego czy „wolno” im aplikować.

Girl power!

Jak wynika z tego porównania – warto łamać nieco zasady i być odważnym. Jeżeli mężczyznom wystarczy, że spełniają 60% wymagań, aby czuć się wystarczająco wykwalifikowanymi do złożenia aplikacji, nie ma powodu, aby panie czekały, aż będą w 100% dopasowane do oferty, by aplikować. Jeżeli „generalnie” pasujemy do oferty i sądzimy, że potrafiłybyśmy dobrze sprawdzić się na danym stanowisku – odwagi! Czasem nasze inne mocne strony mogą okazać się ważniejsze, niż pewne małe braki (które zawsze można nadrobić). Powodzenia i odwagi: warto aplikować na oferty, które nas interesują!

Źródło: Tomasz Jakub Sysło
Źródło: Tomasz Jakub Sysło

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

Najbogatsze kobiety świata – jak doszły do swoich fortun?
Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chce dostać Pan/Pani tę pracę?”
Jak być bardziej zadowolonym z pracy?

 

Źródło obrazka wyróżniającego wpis: blogfreelancerki.stronazen.pl