Przeglądaj Adzuna Blog »

Raport Adzuna: Polski w pierwszej dziesiątce języków poszukiwanych przez pracodawców

Raport Adzuna

Z naszego najnowszego badania wynika, że w kontekście wymagań lingwistycznych polscy pracodawcy są jednymi z najbardziej wymagających. Najczęściej oczekuje się znajomości angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego. W innych krajach wymagania są mniejsze, ale nie brakuje firm, które cenią u kandydatów znajomość polskiego.

Najczęściej wymagane języki

Znajomości jednego z trzech najczęściej wymienianych języków obcych oczekują pracodawcy oferujący w sumie ponad 40% ofert pracy dostępnych na Adzuna. W Polsce najczęściej wymagana jest znajomość angielskiego (25.45% wszystkich ofert), niemieckiego (13.02%) oraz francuskiego (2.45%). Dobrym pomysłem dla uzdolnionych lingwistycznie może być nauka holenderskiego. Kandydatów ze znajomością tego języka jest w Polsce mniej, a stanowi on czwarty najczęściej wymagany język (1.95%). Osoby znające holenderski mogą przebierać w większej ilości ofert pracy, niż w przypadku włoskiego (1.12%), hiszpańskiego (0.7%), rosyjskiego (0.67%), portugalskiego (0.14%), japońskiego (0.08%), chińskiego (0.04%) lub arabskiego (0.04%).

Wymagana znajomość języków w Polsce i za granicą

Sytuacja wygląda nieco inaczej w pozostałych analizowanych krajach. Trzy najczęściej wymagane języki pojawiają się w nieco ponad 20% ofert umieszczonych przez holenderskich pracodawców, w mniej niż 15% ofert pochodzących z Francji oraz Niemiec i 5% ofert dostępnych na rosyjskim rynku pracy. Najrzadziej znajomości języków obcych oczekują od kandydatów pracodawcy z Wielkiej Brytanii. W tym kraju najbardziej przydatna okazuje się znajomość niemieckiego, ale jedynie 1.37% dostępnych ofert wymienia znajomość jednego z trzech najpopularniejszych języków jako istotny warunek.

Język polski za granicą

Interesujący jest fakt, że polski znalazł się w top 10 najczęściej poszukiwanych języków we wszystkich analizowanych krajach. Pracownicy ze znajomością polskiego mają do wyboru najwięcej ofert w Wielkiej Brytanii (ponad 900) i Niemczech (ponad 600). Brytyjscy pracodawcy najczęściej poszukują polskojęzycznych specjalistów z branży finansów oraz obsługi klienta. Dodatkowo dostępnych jest wiele ofert dla inżynierów, rekruterów, sekretarek i tłumaczy. W Niemczech popularne branże dla osób mówiących w języku polskim to finanse oraz IT.

Metodologia

W celu zebrania danych przeanalizowane zostały oferty pracy dostępne w serwisach Adzuna Polska, Francja, Niemcy, Holandia, Rosja i Wielka Brytania. Użyte zostały filtry zaawansowane w celu wyszukania ofert wymagających znajomości języków obcych oraz wykluczenia nieistotnych wyników.

Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.

Podobne artykuły:

Raport Adzuna. Na jedną ofertę pracy przypada 9.51 osób bezrobotnych: gdzie jest praca w Polsce?
Badanie Adzuna: Jakiego kandydata poszukują polscy pracodawcy?
Raport Adzuna: „Rynek IT w Polsce. Dla kogo i gdzie praca?”