Przeglądaj Adzuna Blog »

Raport Adzuna: „Rynek IT w Polsce. Dla kogo i gdzie praca?”

Raport Adzuna

Najnowsze badanie Adzuna bierze pod lupę rynek pracy w branży IT. Sprawdziliśmy jakie umiejętności są najbardziej poszukiwane przez pracodawców i gdzie najlepiej szukać tego typu pracy.  Już na samym początku zdradzimy, że najbardziej poszukiwani są programiści oraz developerzy z wiedzą dotyczącą baz danych, SQL, Java oraz .NET. Praca IT

Dla kogo praca w IT
Oferty z branży IT stanowią 7.25% ogółu wszystkich ofert dostępnych na Adzuna. 7.18% ofert z branży IT skierowana jest do specjalistów niższego stopnia (zawiera w nazwie stanowiska „junior” lub „młodszy”), a 8.48% ofert skierowanych jest do kadry wyższego stopnia (zawiera w nazwie stanowiska „senior” lub „starszy”).

Poszukiwane umiejętności
Najbardziej poszukiwani są specjaliści znający się na bazach danych (6,541 ofert), SQL (5,597), Java (4,152) oraz .NET (3,552). Duża część ofert jest anglojęzyczna: poszukiwanych jest 692 „software engineers”, ale tylko 137 „inżynierów oprogramowania”. 4,090 ofert skierowanych jest do „developerów”, a 8 do „deweloperów”.

Popularne lokalizacje
Najwięcej ofert pracy w branży IT dostępnych jest w województwie mazowieckim (22.63% wszystkich ofert z branży), dolnośląskim (13.92%) oraz małopolskim (12.02%). Warszawa, Wrocław oraz Kraków są najlepszymi kierunkami dla zainteresowanych pracą w branży IT, przy czym pracę w start-up’ie łatwiej znaleźć w Krakowie, niż w Warszawie. Najmniej ofert IT dostępnych jest w województwie świętokrzyskim (126), opolskim (125) oraz warmińsko-mazurskim (108).

Legenda do mapy:
zielony – województwa z największą ilością ofert pracy w branży IT
pomarańczowy – województwa ze średnią ilością ofert pracy w branży IT
czerwony – województwa z najmniejszą ilością ofert pracy w branży IT

 
Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.
 
Podobne artykuły:
Raport Adzuna: Praca w branży „media online” w Polsce
Badanie Adzuna: Jakiego kandydata poszukują polscy pracodawcy?
Raport Adzuna. Na jedną ofertę pracy przypada 9.51 osób bezrobotnych: gdzie jest praca w Polsce?