Przeglądaj Adzuna Blog »

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chce dostać Pan/Pani tę pracę?”

Dlaczego chcesz otrzymać tę właśnie pracę? Często odpowiedzi, które przychodzą nam do głowy, gdy pytanie to pada podczas rozmowy rekrutacyjnej, to:

  • Bardzo potrzebuję pracy…
  • Chcę pracować…
  • Muszę spłacić kredyt…
  • Chcę dostać promocję…
  • Nie lubię swojej aktualnej pracy, chcę robić coś innego/pracować w innej firmie…
  • Moja rodzina przeprowadza się do innego miasta, muszę znaleźć pracę w nowej lokalizacji…
  • Zwolniono mnie…
  • Ta oferta brzmi interesująco…

Rozmowa kwalifikacyjna

Problem z tymi odpowiedziami polega na tym, że nawet jeżeli są prawdziwe i w pełni wyjaśniają dlaczego aplikujesz na dane stanowisko, nie zawierają one odpowiedzi na pytanie Dlaczego powinieneś/aś otrzymać tę pracę. Idąc na rozmowę rekrutacyjną lub aplikując na ofertę pracy należy dać osobie rekrutującej powody dla których powinna zatrudnić Cię ona na to stanowisko. Powody te powinny zawierać odpowiedź na pytanie Dlaczego chcesz dostać tę właśnie pracę?

Zastanów się, co pracodawca chce zobaczyć w kandydacie oraz co chciałby usłyszeć (bez naginania faktów). Ćwicząc odpowiadanie na pytania rekrutacyjne możesz podążać za tymi 4 krokami:

Krok 1:
„ Uważam, że ta firma jest szczególnie interesująca, ponieważ…” – dla pracodawcy Twoje przygotowanie do rozmowy jest bardzo ważnym sygnałem, że zależy Ci na pracy w jego właśnie firmie. Przeczytaj dokładnie informacje opublikowane na stronie internetowej, w Internecie – przygotuj się merytorycznie. Przemyśl co sprawia, że ta organizacja jest dla Ciebie interesująca.

Krok 2:
Opisz trudności, których możesz oczekiwać na tym stanowisku (nawet, jeżeli ubiegasz się o pracę na niskim szczeblu). Zaprezentujesz dzięki temu umiejętność krytycznego myślenia oraz chęć stawiania czoła wyzwaniom.

Krok 3:
Opisz zadania, które szczególnie lubisz wykonywać, które wykonywałeś/aś do tej pory, trudności, którym lubisz stawiać czoła – podaj kilka przykładów.

Krok 4:
Zastanów się nad powodami dla których pracodawca mógłby nie chcieć Cię zatrudnić i użyj kontrargumentów, które zadziałają na Twoją korzyść.

Entuzjazm jest niecenioną cechą pracownika. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to moment zapoznania się i odpowiedzenia na pytanie Dlaczego chcesz pracować w tej firmie/instytucji, a nie Dlaczego potrzebujesz pracy. Jednak należy pamiętać, że równie ważne jest, aby był to dialog i pracodawca powinien również przedstawić argumenty dla których warto jest z nim współpracować i w jaki sposób skorzystać na tym możesz Ty.

 
Dołącz do nas na Facebooku, gdzie regularnie publikujemy porady dotyczące pracy i kariery oraz odwiedź naszą stronę, gdzie dostępnych jest ponad 200 000 ofert pracy w całej Polsce.
 

Podobne artykuły:
9 rzeczy, których nie powinieneś mówić odchodząc z pracy
Jakie pytania zadać na rozmowie rekrutacyjnej?
6 rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim odejdziesz z pracy